«ГРОШІ ХОДЯТЬ ЗА ПАЦІЄНТОМ» -- ГАСЛО МЕДИЧНОЇ РЕФОРМИ

30.01.2018 | 12:21
Версія для друкуВерсія для друкуВідправити на e-mailВідправити на e-mail
Район: 
Заставнівський район

Що  це означає ? Про функціонування мережі сільської медицини на Заставнівщиі, про вибір лікаря, платні та безоплатні медичні послуги, про надання невідкладної медичної допомоги та виїзд машин «швидкої допомоги»,  та  не менш важливе – стан автомобільних доріг в районі йшлося підчас наради, яку провів голова районної державної адміністрації. У нараді взяли участь: перший заступник голови райдержадміністрації Василь Молдован, головний лікар комунального закладу «Заставнівський районний центр первинної медико – санітарної допомоги» Любомир Шевчук, начальник фінансового управління райдержадміністрації Катерина Пеліховська, начальник управління економіки Володимир  Стасюк та начальник філії «Заставнівський райавтодор»  Роман Кукурудзяк. (детальніше далі...)

   --Вже ні для кого не  є  секретом, що  медицина в країні на тому рівні,  якому була до сьогодні вже давно не є безкоштовною. Нам необхідно  йти у ногу з часом та іншими прогресивними країнами світу, -- наголосив голова виконавчої влади району, -- наше головне завдання, – це впровадження реформ в життя обдумано,  з найбільшою користю для людей. Медична – одна з основних, яку впроваджує в життя Уряд.

   -- Медичною реформою передбачене головне --  всі послуги, аналізи, дослідження, ліки, які надаються за державною програмою медичних гарантій, будуть для пацієнтів на 100 відсотків безоплатними.  Реформа вводить нові чіткі правила державного фінансування медичної системи, однакові для кожного громадянина,  – говорить Любомир Шевчук,   -- з'явиться чіткий список послуг, які будуть на 100% профінансовані державою: первинна допомога (сімейні лікарі, терапевти, педіатри); екстрена допомога (різке погіршення стану здоров’я, серцевий напад, інсульт, гострий апендицит, ниркова недостатність, запалення легенів тощо); паліативна допомога — перш за все, адекватне знеболювання; лікування у вузьких спеціалістів за направленням сімейного лікаря та планове лікування у рамках програми медичних гарантій. Кожна медична послуга матиме визначений тариф, який буде платити лікарні держава. Обсяг послуг у рамках програми медичних гарантій залежить від об’єму фінансування системи охорони здоров’я, однак включатиме всі основні послуги, необхідні для якісного лікування — набагато більше, ніж люди можуть отримати безоплатно зараз.  Для дороговартісного лікування, як і сьогодні, будуть існувати цільові програми, продовжать діяти програми лікування онкології, гепатитів, СНІДу та ін.

--Впорядкуванням мережі лікувальних закладів зобов’язана  опікуватися  місцева влада. Місцеві громади мають вирішити, які з них потрібно підсилити, а які перепрофілювати, -- наголосив Юрій Кітар, -- завдяки децентралізації місцеві бюджети мають достатньо коштів для того, щоб покращити мережу медзакладів, створити належні умови для роботи лікарів, відремонтувати дороги до лікарень. Держава зі свого боку виділить додаткові гроші на підсилення опорних закладів та перепрофілювання слабких та мало завантажених.  

У селах людей найбільше турбує доля фельдшерів та ФАПів.  Тому підчас наради було потверджено те, що фельдшери залишаться. Фельдшери не замінятимуть лікаря, але стануть його помічниками та забезпечать доступ до медичної допомоги у найвіддаленіших селах. І знову ж таки, місцеве самоврядування матиме можливості для підвищення якості життя лікаря. Наприклад, якщо громада побудує якісну амбулаторію та житло для лікаря, буде значно легше знайти і запросити лікаря на роботу.

  --У 2018 році середня виплата на первинній ланці складе близько 370 грн на одного пацієнта, у 2019 — 450 грн. Практика у 2000 пацієнтів матиме річний дохід в 740 000 грн у 2018 та 900 000 грн у 2019. У цей бюджет входять оренда, оплата роботи лікаря, фельдшера та медсестри, прості витратні матеріали та часткове покриття аналізів. Досі на селі ніколи не було таких коштів у медицині — і реформа дозволяє нарешті розгорнути пряме фінансування, -- прокоментувала економічну складову медреформи Катерина Пеліховська, -- реформою передбачено, щонайменше 5 мільярдів гривень додаткового фінансування медицини в селах за два роки, зокрема будівництво сучасних ФАПів (пунктів здоров'я) та амбулаторій ( там , де вони потрібні), а також забезпечення їх інтернетзв’язком. І ще важливо --  досі сума, що виділялася на конкретний заклад, залежала не від кількості хворих та їх потреб, а від фізичних розмірів лікарні (яку треба опалювати, ремонтувати тощо), числа працівників та – головне – кількості ліжко-місць. Тепер держава виділятиме кошти на кожного пацієнта. Фактично, це змушуватиме лікарів підвищувати кваліфікацію та конкурувати - що тільки на користь в боротьбі за здоров’я пацієнтів. Якщо у лікаря буде менше пацієнтів, відповідно його зарплата буде меншою.

Голова райдержадміністрації Юрій Кітар поставив відповідальне завдання перед філією «Заставнівський райавтодор» та її керівником Романом Кукурудзяком:«Зміни в організації роботи «швидкої» плануються революційні. Зокрема, МОЗ хоче домогтися скорочення часу приїзду швидкої. Якщо сьогодні карета невідкладної допомоги повинна приїхати на виклик за 10 хвилин, в сільській місцевості — за 20, то після реформи час приїзду планують скоротити до 4-8 хвилин, незалежно від типу місцевості. Для цього потрібно  найголовніше – зробити проїзними дороги. Адже від їх стану часто залежить здоров’я, а може і життя людини».

 

 

 

  •  
  •  

-