ЮРІЙ КІТАР ВЗЯВ УЧАСТЬ У ВШАНУВАННІ 95-ї РІЧНИЦІ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ЗЕМЛЯКА ВАСИЛЯ ТУРЕЦЬКОГО

05.03.2018 | 16:45
Версія для друкуВерсія для друкуВідправити на e-mailВідправити на e-mail
Район: 
Заставнівський район

Голова Заставнівської районної державної адміністрації  взяв участь у пам’ятній  панахиді на честь 95-ї річниці від дня народження заставнівчанина, неординарної особистості скульптора, живописця, графіка та театрального художника,  Заслуженого  художника  УРСР, Заслуженого  працівника  культури УРСР Василя Степановича Турецького, який народився у м. Заставні. Проведення заходу відбулося за ініціативи  голови  Заставнівської районної організації Всеукраїнського Товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка Світлани Масловської.

У 1939 році Василь Турецький  прибув до Львова. Навчався у Львівській мистецько-промисловій школі на відділі графіки (проф. Микола Бутович).

У 1944 повернувся у рідну Заставну на Буковині, де його схопили енкаведисти і без слідства засудили до смертної кари, яку потім замінили на 25-річне ув'язнення. Покарання відбував у Вінницькій розподільчій тюрмі. Згодом на каторжних роботах у мордовських таборах. Після повернення осів у Івано-Франківську, де працював в обласному художньому фонді скульптором. Створив серію надгробних пам'ятників відомих мистецькою довершеністю (родині Макогонів — батькам Ірини Вільде та ін.)

У 1965 році запросили на посаду головного художника до Івано-франківського обласного драмтеатру імені Івана Франка, де він оформив вистави «Майська ніч», «Роксоляна», «Камінний Хрест», «Украдене щастя», «Данило Галицький», «Наймичка», «Сестри Річинські», «Безталанна» та інші. Саме ці спектаклі приносять авторові визнання. Йому надано звання Заслужений працівник культури УРСР.

У 1979 році переїхав до Львова, де працював у худфонді у царині історичного портрету та історичної діорами для музеїв України. Василь Турецький відомий як знавець етнографії та народного костюму. Велика графічна спадщина мистця — портрети діячів культури України, театральні ескізи, ілюстрації, екслібриси та інші. Похований на полі пантеону діячів українського патріотичного руху Личаківського некрополя.

 

  •  
  •  

-